אתר קיבוץ יד מרדכי
אתר קיבוץ יד מרדכי
חסר רכיב

אודותינו

03/04/2016

* הקיבוץ כיום *

המעבר "לקיבוץ המתחדש"
לאורך השנים התנהל הקיבוץ במתכונת שיתופית של "קיבוץ שיתופי", בלשון העם "קיבוץ קיבוץ" או "קיבוץ של פעם" שהתבססה על שויון ערך האדם והעבודה ועל "הקופה המשותפת" שספקה את צרכי החברים.

אפריל 2008 הוא תאריך מכונן בתולדות הקיבוץ
הקיבוץ החליט על שינוי רחב ועמוק באורחות חייו והתנהלותו. במסגרת השינוי עבר הקיבוץ ממתכונת של "קיבוץ שיתופי" למתכונת של "קיבוץ מתחדש". מעתה יד מרדכי חדל להתנהל על פי התקנון המקורי ואורחות החיים המסורתיות שלפיהן התנהל במשך 65 שנים. אימצנו את מודל
"הקיבוץ המתחדש" שכולל בתוכו מרכיב דיפרנציאלי בתקציב החברים. כל חבר מקבל משכורת אישית שונה לפי תמחור עבודתו בשוק העבודה הכללי. החברים חיים משכר עבודתם ומשלמים אגרות ומיסים פרוגרסיביים לקופה המשותפת של הקהילה לפי גובה הערבות ההדדית שנקבעה על ידי החברים.

● נציין, שבמקביל להפרטה מצד אחד קיימות אצלנו ערבות הדדית גבוהה ועזרה הדדית רחבה מצד שני וכך שמרנו על זהותנו הקיבוצית גם במסגרת ההגדרות של "קיבוץ משתנה".

מקורות פרנסה
השאיפה לחזרה אל הטבע ועבודת האדמה שאפיינה את האבות המייסדים של הקיבוץ הקנתה למקום אופי של ישוב חקלאי – כפרי עד עצם היום הזה. עסקי הקיבוץ ותעשיותיו מבוססים ברובם הגדול על חקלאות מתקדמת ואימוץ מתמיד של החידושים הטכנולוגים בתחום. רוב החברים והחברות עובדים בעסקי הקיבוץ, במערכות האזור, במערכת הקהילתית והיזמויות המקומיות.

פרדס
גידולים: אשכוליות, תפוזים, מנדרינות וקלמנטינות לסוגיהם השונים משתרע על 600 דונם. הצוות מטפח בו 15 זנים שונים של פרי הדר.

גידולי שדה – גד"ש
גידולים: תפוחי אדמה, גזר. חיטה, אפונה, תירס לתעשייה, חימצה, חמניות, תחמיצים לרפת ושחתות. וכן מטע אבוקדו המשתרע על 200 דונם.

רפת
חולבים 500 פרות שלוש פעמים ביום ● מגדלים 480 עגלות ● סה"כ כ – 1000 ראש ברפת. השם "רפת יד חייל" הנו חיבור הקידומת והסיומת של שמות שני הקיבוצים השותפים יד מרדכי וברור חייל. הרפת היא שותפות רשומה, ממוקמת בקיבוץ יד מרדכי.

חוות לולי פטם
חוות לולים מודרנית בעלת 8 מבנים המתפרשים על שטח של 15000 מ"ר. הלולים נשלטים ע"י בקרים ממוחשבים בטכנולוגיות מתקדמות. החווה מתמחה ומתמקדת בגידול פטמים למאכל.

מכוורת חקלאית
דבוראות היא ענף בחקלאות העוסק בגידול דבורים. העבודה במכוורת מאופיינת בנדידת מיקום הכוורות מאזור מרעה אחד לאזור מרעה אחר, בניית קומות של הכוורות ורדייה. רדיית דבש היא הפעולה של הפקת הדבש הטהור מהתאים שבחלות הדבש במכון הרדייה. המכוורת החקלאית מונה 5000 כוורות על ציודן המלא והיא המכוורת הגדולה בישראל.מכוורת יד מרדכי
משווקת את תוצרת הדבש הטהור שמייצר הקיבוץ. בשנת 2003 החליט הקיבוץ על הכנסת שותף ל"למכוורת יד מרדכי". חברת שטראוס – עלית רכשה 51% מהבעלות על המפעל, כאשר הקיבוץ ממשיך לשמור על 49% בבעלות עם שותפות מלאה בניהול. השותפות הוכחה כמוצלחת והזניקה את המפעל קדימה. השותפות משווקת כיום גם שמן זית
יד מרדכי וקונפיטורות – מעדני פירות.


מרכז שירות יד מרדכי מאזדה פורד - אזור אשקלון
מוסך מוביל באזור מורשה לרכבי פורד ומאזדה.המוסך ממוקם בקיבוץ יד מרדכי שבאזור אשקלון. השירותים כוללים
• פחחות וצבע
• מכונאות רכב
• חשמל ודיאגנוסטיקה
• לקיחת הרכב לטסט

שירותי האבקה והדברה ביולוגית יד מרדכי
מפעל שירותי האבקה יד-מרדכי (1995) מתמחה בייצור המוני של מושבות דבורי בומבוס - BOMBUS להאבקת גידולים חקלאיים. גידול הדבורים נעשה במעבדות משוכללות מבוקרות אקלים. כתוצאה מעבודות מחקר וטיפוח ממושכות ומערכת תכנון ופיקוח קפדנית, המפעל מספק שירותי האבקה ופתרונות האבקה מתקדמים למגוון גידולים חקלאיים. ומייצר חרקים מועילים להדברה ביולוגית של מזיקים בגידולי-חממה.

תיירות יד מרדכי
קיבוץ יד מרדכי הוקם בעיצומן של טלטלות והתרחשויות היסטוריות שהעולם לא ידע כמותן בעבר. שואת יהודי אירופה, "מלחמת העצמאות", ועמידת הגבורה של מגיני יד מרדכי מול הפולש המצרי. מכלול אתרי המורשת וההנצחה שהוקמו בקיבוץ הם יד זכרון ומורשת חינוכית מאותה תקופה.

אנדרטת מרדכי אנילביץ ומגדל המים שקרס
אנדרטה לזכרו של מפקד המרד היהודי בגטו וורשה, שעל שמו נקרא הקיבוץ.
מוזיאון משואה לתקומה
מבנה בעיצוב מיוחד המנציח את תולדות העם היהודי בתפוצה לפני ובמהלכה של מלחמת העולם השנייה, מלחמת העצמאות ותקומת מדינת ישראל.

שיחזור קרב תש"ח
שיחזור שדה הקרב שהתחולל ביד מרדכי נגד הצבא המצרי במאי 1948


מרכז ארועים וכנסים
מבנה המיועד לקיום ימי עיון, סמינרים, ארועים וכנסים להוראת השואה.

בית הדבורה והדבש
מרכז מבקרים המציג את חיי עולם הדבורים ותהליך ייצור הדבש.

דנה - גלריה לאמנות
גלריית אמנות המציגה תערוכות מתחלפות של מיטב האמנים.

חדר אוכל קיבוצי
ארוחות צהרים באווירה קיבוצית – כפרית, לתיירים ומטיילים – כשר.

קיבוץ של פעם
מוזיאון המציג אוסף של חפצים, כלי בית, כלי עבודה ואביזרים שונים משנותיו הראשונות של הקיבוץ.

מפגש יד מרדכי
במשך שנים ארוכות היה "המפגש" אניית הדגל של פונדקי דרכים בארץ. כיום הוא מושכר ליזם פרטי ששדרג את המתחם. במקום קפה ג'ו, מסעדת בשרים, חנות למתנות וחפצי נוי ומחלקה לביגוד.חינוך
מערכת החינוך בקיבוץ מקיפה את כל רצף הגילים "מינקות לבגרות", הן בחינוך הפורמאלי והן בחינוך הבלתי פורמאלי והמשלים. ביד מרדכי קימות
3 מערכות:
"הגיל הרך" – שירותי חינוך לילדי הקיבוץ ותושבי הסביבה.
"חופים" – בית ספר יסודי אזורי.
"שקמה" – בית ספר תיכון אזורי.

תרבות
יד מרדכי ידוע בחיי התרבות המיוחדים והתוססים שלו מתחילת דרכו. המסורת התרבותית הענפה ממשיכה גם כיום להתקיים באופן סדיר בהתאמה לרוח התקופה והמקום. הפעילות כוללת:
חגיגה משותפת לכל חגי ישראל, טיולים וסיורים בנושאים שונים, אירועי תרבות ומפגשי חברה בלילות שבת – "קפה שישי", מועדוני תרבות לגילאים ושכבות, הופעת אמנים, סרטים, מדרחוב, ערבי פעילות בבריכת השחייה ובים ועוד...
הפעילות התרבותית היא נשמת אפו של הקיבוץ, אנחנו רואים בה חלק מרכזי בלכידות החברתית ומשקיעים בה משאבים רבים.

העשור השני של המאה 21 – מבט לעתיד
מתוך הגדרת "החזון" של יד מרדכי – "עמוד האש" המוביל לעבר האופק....
"ביד מרדכי תתקיים קהילה רב דורית, צומחת ושורשית, בעלת צביון כפרי, של אנשים עצמאיים המקיימת שותפות ברמה מוסכמת בנושאי חינוך, בריאות, סיעוד, תרבות ומחויבות לבעלי צרכים מיוחדים שבתוכה. הקיבוץ יעניק ביטחון כלכלי לחבריו, לרבות פנסיה לחברים הוותיקים..." כיום מתמקד הקיבוץ בהמשך חיזוק הביטחון הסוציאלי של החברים, בנית תהליך קליטה, הרחבת היישוב והמשך צמיחתו.


חסר רכיב